30 березня 2018 року в рамках грантового проекту «Запровадження інформаційних технологій в судочинстві та заповнення інформаційних прогалин у співпраці судової системи та суспільства», який реалізується ГО «Асоціація слідчих суддів України» за підтримки агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Нове правосуддя» на базі Київського районного суду міста Одеси проводилось навчання для суддів та співробітників апаратів судів. В зазначеному заході приймали участь судді, судді-спікери, керівники та їх заступники, консультанти та прес-серкетарі судів Луганської, Донецької, Харківської та Сумської областей.
Відкрив зазначене навчання з вітальним словом суддя-спікер Київського районного суду міста Одеси, Володимир Петренко, який поділився із присутніми, що саме їх суд, ще 2,5 роки тому, став пілотним по впровадженню «Електронного суду». У зв’язку із внесеними змінами до процесуальних кодексів всі суди в країні повинні будуть перейти на систему електронного судочинства та документообігу, і що вони готові поділитися своїм досвідом по впровадженню зазначеної системи та готові до співпраці з усіма, хто потребує.
Оксана Куриленко, суддя Київського районного суду міста Одеси, підкреслила, що проведення таких навчань дуже корисне, оскільки вони можуть поділитися з колегами своїм досвідом по впровадженню системи та можливими проблемами, які можуть трапитись на шляху.
У своєму вітальному виступі, суддя Київського районного суду міста Одеси Валеріан Лунченко, зазначив, що «Електронний суд» для багатьох, ще не зрозуміла система та здається складною, однак на своєму досвіді може сказати, що її використання полегшить життя усіх учасників процесу.
Геннадій Войтов, суддя Київського районного суду міста Одеси, звернув увагу присутніх на те, що на практиці, для кращого результату роботи цієї програми необхідно співпрацювати з державними органами такими як: прокуратура, виконавча служба, поліція та ін.
Питання практичного застосування всіх опцій та переваг електронного судочинства, у вигляді презентації, було продемонстровано співробітниками структурних підрозділів суду та адвокатом Максимом Шевченко.
Крім того, для участі у начальному заході було запрошено представників органів прокуратури. Так, Олександр Андронік, головний спеціаліст відділу кадрів прокуратури Одеської області, доповів присутнім про досягнення їх прокуратури у розробці та практичне застосування системи «Е-прокуратура» та взаємодія даної системи з «Електронним судом» (співпраця, результати, перспективи). Прес-секретар прокуратури Одеської області Інна Верба, розповіла присутнім про свій досвід у сфері взаємодії з представниками ЗМІ, та про те, що саме ЗМІ є сполученою ланкою між державними органами та суспільством.
Рябець Олександр, адвокат, голова ГО «Союз юристів Одеської області» запропонував присутнім своє бачення проблем та шляхів подолання заповнення інформаційних прогалин у співпраці судової системи та суспільства. Що саме електронне судочинство цьому допоможе, оскільки зробить процес набагато прозорішим, зрозумілим для всіх його учасників, та допоможе підвищити довіру до судів, як це він бачить на прикладі Київського суду.
Також, до заходу було залучено члена Спілки журналістів України, головного редактора інформаційного порталу «Інфопорт» Дмитра Яіцького, який провів майстер-клас для присутніх щодо нюансів наповнення веб-порталу, на прикладі безпосередньо свого сайту, необхідність взаємодії органів судової влади та представників засобів масової інформації, проблеми з якими приходиться йому зіштовхуватися, як головному редактору під час підготовки матеріалів для свого сайту та брак якісної інформації. Наголосив на тому, якими судову систему хоче бачити суспільство та про актуальність і необхідність створення прес-центру, який зможе повернути довіру людей до суду.
Другу частину заходу продовжила презентацією Неллі Голубєва, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри цивільного процесу, професор кафедри цивільного права Національного університету «Одеська юридична академія». Яка надала визначення понятта електронного суду, його елементів, а також розповіла присутнім про досвід зарубіжних країн в практичному застосуванні системи в сфері електронного суду.
Присутні змогли побувати на запропонованому судовому засіданні, під головуванням судді Оксани Куриленко, під час якого побачили, як система працює та використовується на практиці.
Сергій Чванкін, голова Київського районного суду міста Одеси, голова ГО «Асоціація слідчих суддів України», кандидат юридичних наук, доцент, зазначив, що за власним досвідом запровадження «Електронного суду» не просто, оскільки доводилось когось довго переконувати, з кимось проводити безліч зустрічей, а хтось легко йшов на контакт та погоджувався на зміни. Одним із пріоритетних питань нашого суду та ГО «АССУ» є надання методичної допомоги іншим судам у запровадженні цієї системи.
Від Сєвєродонецького міського суду Луганської області в навчанні приймала участь консультант суду, на яку покладено обов’язки прес-секретаря - Яблонська Єлизавета.
Наприкінці навчання, всі присутні учасники програми отримали сертифікати.